Hojící se jizvy severozápadu Čech

Nejen na konci světa vás čekají exoticky vyhlížející krajiny. Stačí ujít pár kilometrů i u nás v kraji a rázem se vám naskytne výhled na krajinu, která nevypadá jen jako exotická, ale rovnou jako krajina z jiné planety. To nepřeháníme, ale skutečně, když jsme mnoha známým z jiných koutů Česka ukázali obří jámy vzniklé těžbou hnědého uhlí, jen těžko hledali slova k výhledu, který se před nimi právě otevřel.

Je skoro až neuvěřitelné, jak obrovské jizvy je člověk za pomoci těžké techniky schopen do naší planety vyrýt. Ještě úžasnější však je, jak člověk s asistencí přírody dokáže tyto hluboké jizvy na tváři planety opět zhojit a to tak, že ona zmíněná tvář se stane dokonce krásnější, než byla dříve.

Tato přednáška je věnovaná velkým jezerům, která vznikají na severozápadě Čech z vytěžených hnědouhelných jam. Vzhledem k tomu, že je tento kraj díky těžební činnosti opravdu dynamický, mnoho dalších obrovských jezer v této krajině teprve vznikne. A tak v budoucnu získá tento v nedávné minulosti nevkusně zjizvený kraj vzhled takové malé Skandinávie v srdci Evropy. V průběhu přednášky se podíváme nejen na jámy, ze kterých tato jezera teprve vzniknou, ale zavítáme hlavně k jezerům již vzniklým. A nejen k nim ale podíváme se i pod jejich hladinu, kde se teprve nachází překrásný exotický svět, který svou pestrostí života skutečně vypadá jako ze vzdálených exotických končin. Obdobně krásnou podvodní scenérii budete kdekoli jinde v naší zemi hledat marně.

Některé z našich článků které jsou zaměřené na jezera vzniklá po těžbě hnědého uhlí naleznete zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *